نکاتی مهم درباره ی نگهداری و استفاده از پرینترهاي لیزری
@shirazresana

• كارتریجها را همواره در حالت افقی نگهداری یا حمل نمایید و يا در مواقع حمل دور آنها يك كاغذ A4 بياوريد و آنها را درون كيسه پلاستيك دربسته بگذاريد.
•تونر يا كارتريج هر پرينتر كد فني مخصوصي دارد به طور مثال كارتريج ۸۰A مربوط به پرينترهاي ليزري hp pro400/401 مي باشد كه در مواقع خريد حتما به اين اعداد توجه فرمايد شايان ذكر است جهت سهولت كار و خريد مطمعن تر جدول كلي كدفني كارتريج و تونر ها همراه با مشخصات كامل در سايت شيراز رسانا www.shirazresana.com موجود مي باشد .
• دمای نگهداری كارتریجها بین ۰ تا ٣٠ درجه سانتیگراد باشد. كارتریجها را در معرض آفتاب و نور شدید قرار ندهید.
•كارتريجها را در صورتي كه مي خواهيد شارژ كنيد حتما در مراكزي مانند شيراز رسانا كه هم توسط دستگاه شارژ مي شود و هم سرويس مي شود و هم از پودرتونر و قطعات درجه يك استفاده مي شود ، انجام دهيد.
• پرینتر را در محیط پر گرد و غبار، كنار پنجره و در معرض آفتاب و گرما قرار ندهید.
• بهتر است پریز برق پرینتر با یك پرینتر لیزری دیگر یا با كامپیوتر و مانیتور لامپی مشترك نباشد و محل اتصال كابل برق به پریز و پرینتر شل نباشد تا از جرقه زدن جلوگیری شود.
• هنگام پرینت گرفتن پرینتر را خاموش نكنید. همچنین هنگام پرینت گرفتن در پرینتر را باز نكنید. هر دو حالت فوق منجر به گیر كردن كاغذ در پرینتر می‎شود.
• از پرینت روی كاغذهای منگنه ‏دار یا چسبنده پرهیز نمایید و در هنگام گذاشتن كاغذ در پرينتر حتما بين آنها هوا بيندازيد و آنها را ازهم جدا كنيد .
• پهنای سینی كاغذ را به شكلی تنظیم كنید كه با لبه كاغذ مماس باشد و حداكثر نیم میلیمتر از سمت چپ و راست با كاغذ فاصله داشته باشد و در بعضي پرينتر ها سايز كاغذ مشخص شده است.
• چنانچه به هر دلیل كاغذ در پرینتر گیر كرد پس از شناسایی محل كاغذ به آرامی و با دقت به شكلی آن را آزاد كنید كه تكه ‏ای از كاغذ كنده نشود چون باقی ماندن تكه كوچكی از كاغذ در پرینتر به سادگی می‏تواند دستگاه را متوقف كند و بايد در مراكزي مانند شيراز رسانا رفع عيب شود .
• چنانچه از كاغذهای گلاسه برای چاپ استفاده می‏كنید سعی كنید از كاغذهایی كه مخصوص پرینتر لیزری است استفاده كنید. اكثر كاغذ گلاسه‏ های موجود در بازار مخصوص پرینترهای جوهر افشان است و استفاده از این كاغذها در لیزری ممكن است باعث شل شدن كاغذ در اثر حرارت فیوزر (جایی كه كاغذ در پرینتر گرم می‏شود تا تونر روی آن پخته شود و در قسمت نزدیك به خروجی كاغذ از پرینتر قرار دارد) شود و كاغذ در پرینتر گیر كند. ضمناً حداكثر وزن كاغذ مورد استفاده را می‏توانید در درایور پرینتر ببینید، بهترين و نرمال ترين نوع كاغذ A4 و ٨٠ گرمي مي باشد . حتي المقدور از كاغذ A5 به صورت عمودي استفاده نكنيد .
• هنگام استفاده از كاغذهای سنگین حتماً نوع كاغذ را در درایور تعریف كنید تا پرینتر وزن كاغذ را بداند و سرعت حركت كاغذ را تنظیم كند.
•مشخصات كلي پرينتر ها همراه با عكس در سايت شيراز رسانا www.shirazresana.com موجود مي باشد و مي توانيد بررسي هاي لازم را انجام دهيد .
• از استفاده طولانی و بی‏وقفه از پرینتر خودداری نمایید. در پرینترهای با قدرت كمتـر (مدلهای پایین‎تر از ۱۳۲۰ HP) حداكثر ۶۰ برگ و در پرینترهای با قدرت بالاتر حداكثر ۱۵۰ برگ را در یك مرحله پرینت كنید و به مدت چند دقیقه به آن استراحت دهید. ضمناً چنانچه هنگام پرینت كردن صدای فن خنك كننده پرینتر شنیده شد (این موضوع بیشتر در فصل گرما اتفاق می‏افتد) بهتر است استفاده از آن را متوقف كنید و با یك استراحت كوتاه (حداقل ۱۰ دقیقه) پرینت را از سر بگیرید.
• برای تمیز كردن داخل پرینتر از دستگاههای دمنده هوا (BLOWER) استفاده نكنید چون پودر موجود در داخل پرینتر ممكن است جلوی شیشه لیزر لایه نازكی از گرد پودر ایجاد كند و تصویر چاپ شده را غیر شفاف كند و يا ممكن است پودر وارد سنسورهاي نوري شود و در عملكرد پرينتر اختلال ايجاد كند . همچنین از جارو برقی استفاده نكنید چون تونرهای ریخته شده در پرینتر توسط جارو جذب نمی‏شود و از جارو به هوا پراكنده می‏شود . بهتر است در حالی كه پرینتر خاموش است (و كابل برق را نیز كشیده ‏اید) از یك پارچه مرطوب كه آب آن به طور كامل گرفته شده است برای تمیز كردن داخل پرینتر استفاده كنید ويا بهترين گزينه اين است كه سرويس كاري پرينتر را به مراكزي همچون شيراز رسانا واگذار كنيد كه توسط دستگاهاي مخصوص و توسط افراد مجرب سرويس پرينتر به نحو احسنت انجام شود .
• با رعایت نكات فوق پرینتر لیزری شما از سلامت بهتري برخوردار خواهد بود .
•مجموعه شيراز رسانا يار و ياور شما در زمينه پرينتر و ماشين هاي اداري مي باشد هدف ما جلب رضايت شماست . ما را امين خود و از خودتان بدانيد ? .
منبع : سايت رسمي شيراز رسانا www.shirazresana.com

جهت آگهاهي دوستان خود ، مطالب ما را با ذكر منبع و آدرس به اشتراك بگذاريد تيم فني شيراز رسانا اميدوار است مطالب ارائه شده مفيد واقع شده باشد و جان پرينتر هاي شما را نجات دهد.
Telegram.me/shirazresana